В Мирненській загальноосвітній школі вже сім років працює історико-краєзнавчий музей. Головне завдання, яке ставилося під час його створення – поглибити та доповнити знання учнів про історію свого селища, воєнний та післявоєнний періоди, культурний розвиток. Історія рідного краю, це невід’ємна частина історії України. Тому дітям, під час екскурсій, необхідно показати нерозривність історії рідного краю з історією держави.
Поступово виконуючи ці завдання, ми виховуємо в учнів особистісні риси свідомого громадянина та патріота України, повагу до ветеранів Великої Вітчизняної війни та ветеранів Праці, любов до історії свого народу та інтерес до національних традицій, бережливе ставлення до пам’яток історичного минулого. Відкриття музею відбулося в урочистій обстановці. Щоб зібрати матеріал для музею, була проведена велика пошукова робота, створеним на базі шкільного музею клубу «Пошук».
Весь матеріал було систематизовано і розподілено на експозиції за темами:
-
Велика Вітчизняна війна;
-
Ветерани Великої Вітчизняної війни – наші земляки ;
-
Історія селища;
-
Трудові будні;
-
Афганська війна;
-
50-річчя школи;
-
Служу народу України;
-
Ліквідатори трагедії на ЧАЕС;
-
Народні майстри селища;
-
Історія будівництва та розвитку селища Мирне;
-
Трагічна доля життя остарбайтерів.
Велика робота проводилася членами клубу «Пошук», приурочена 62-м роковинам Перемоги. Учні оформили Книгу Пам’яті. Допомогу в цьому нам надала Рада Ветеранів, яку очолює Лабунський Володимир Васильович. Члени гуртка відвідували сім’ї ветеранів, вели з ними відверті розмови. Багатьом з них було важко і боляче згадувати події, учасниками яких вони були, але найбільш яскраві моменти забути неможна. Так і писалася Книга Пам’яті.
Члени клубу «Пошук» були учасниками Всеукраїнської акції «Збережемо пам'ять про подвиг». Робота подавалась на конкурс та була відзначена «Почесною Грамотою» Міністерство Освіти і Науки України за активну участь у Всеукраїнській історико-краєзнавчій акції учнівської молоді та вагомий внесок у дослідження історичного минулого рідного краю. Велику допомогу у поповненні музею новими експонатами надають рідні ветеранів, дочка ветерана Великою Вітчизняної війни Магницького І.М., після смерті батька передала його нагороди у шкільний музей.
Продовжуючи воєнну тематику гуртківці провели пошукову операцію по виявленню очевидців репресій та остарбайтерів. Ми ознайомилися з власними архівами людей, на долю яких випали страшні випробовування. У музеї була проведена зустріч «Роки без імені…». Особливо вразили учнів спогади Кобецької О.В., яка опинилась по ту сторону війни у своїх 15 років, ставши дитячим донором, а потім ще три роки підневільної праці в Німеччині. Не менш захоплюючою була розповідь Теплової М.А. Під час облави німці повернули її знову до бараку. Молода дівчина із страху втратила пам'ять, яка повернулась до неї вже після Перемоги. Пошуково-дослідницька робота проводилась для оформлення альбому «Сторінками історії селища».
Нам вдалось вияснити, що селище розпочали будувати у 1952 році. В с. Терпіння проживає Сизов А.В., який працював у першій будівельній бригаді. Саме завдяки йому, ми змогли розшукати інших будівельників, які проживають сьогодні в різних селах Мелітопольського району. Нами було організовано зустріч з робітниками першої будівельної бригади. Члени клубу «Пошук», мали змогу взяти інтерв’ю. Вони з радістю поділились інформацією про будівництво «соцгородка». Нас цікавить історія селища і сьогодні. Тому гуртківцям було цікаво дізнатися, як змінювалась чисельність населення Мирного. Після ознайомлення з архівними даними селищної ради та власними дослідженнями було складено діаграму динаміки чисельності населення за 1967 р., 1998 р., 2007 р. Щодо національного складу населення смт. Мирне було виявлено:
-
росіян – 60%
-
українців – 30%
-
татар – 8%
-
болгар – 2%
У квітні була проведена конференція «Проблеми селища: шляхи їх вирішення». Разом із селищною бібліотекою ми запросили голову селищної Ради Мацківа О.В. та першого голову селищної Ради Маслову Н.М. Відбувся діалог двох поколінь. Члени клубу виступили в ролі журналістів. Матеріал, який представила Маслова Н.М. послужив для виготовлення стенду «Вони були першими». Наше селище має свою специфіку, поряд з ним знаходилися дві військові частини. В 1986 році багато військових стали ліквідаторами трагедії на ЧАЕС. Сьогодні в селищі їх залишилося мало. Ми запросили на зустріч до нашого музею Бабінкова С.Т. Він подарував музею фотографії, його розповідь заставила учнів задуматися над питанням: в чому зло та сила атома? Кожного року, в травневі передсвяткові дні, ми проводимо операцію «Ветерани поруч». Разом з Радою Ветеранів ми організовуємо привітання зі святом перемоги та запрошуємо на свято, яке по традиції проходить на території школи.
Ветерани мають можливість відвідати наш музей, ще раз згадати тих, кого вже немає в живих. Адже на сьогоднішній день в селищі залишилось 16 ветеранів Великої Вітчизняної війни, 7 з них інваліди.
Музей напередодні Дня Перемоги поповнився новими експонатами. Ветеран Великої Вітчизняної війни, полковник Капітонов В.М. передав в музей модель літака ТУ-134. В роки війни, він був льотчиком, 3 рази ранений, удостоєний багатьох нагород. Його головне звернення до дітей прозвучало у відомому прислів’ї «Знання – це сила». Поповнився наш музей в цьому році ручною роботою наших майстринь Кучеренко І.В. та Фірсової С.М.
Справжнє чудо мереживо – це роботи гачком, які милують око. В них дивовижний світ природи, багатство фарб, образів. Їхні роботи були на районних виставках.
Відповідно до наказу обласного управління освіти і науки від 1.11.2007 року № 486 «Про проведення щорічної всеукраїнської акції учнівської молоді» «Колосок пам’яті» учні школи та члени клубу «Пошук» приєдналися до проведення всеукраїнської акції «Запали свічку», присвяченої вшануванню пам’яті невинних жертв Голодомору 1932-1933 років. Радою музею була організована зустріч зі свідком Голодомору 1932-1933 років Щербанем П.К.
Ми хвилиною мовчання вшанували мільйони загублених життів та запалили поминальні свічки. Вході проведення акції в шкільному музеї був оформлений куточок «Колосок пам’яті». При музеї працює лекторська група та група екскурсоводів. Це в основному члени клубу «Пошук». Наш музей відвідують учні початкових, середніх та старших класів. Ми організовуємо екскурсії присвячені Дню визволення м. Мелітополя від німецько-фашиських загарбників, Дню Перемоги, ювілеям селища та школи. Музей відвідують ветерани та жителі селища. Всі бажаючі можуть свої враження записати в книгу відгуків. В музеї знаходиться матеріал, який можна використовувати на уроках історії, історії рідного краю, та виховних годинах. |